Redovni program
Umjetnost prožima sav rad s djecom
Umjetnost
Program i sadržaji koji se odabiru za rad sa djecom u skladu su s tijekom godišnjih doba i svetkovinama. Sve što se čini s djecom prožeto je umjetnošću: slikanje (biljne boje), modeliranje (pčelinji vosak), rad s prirodnom vunom, platnom, filcom, pjevanje, muziciranje udaraljkama, izvođenje lutkarsko scenskih predstava, pričanje priča i bajki, ritmičko izgovaranje tekstova te rad s neoblikovanim prirodnim materijalom.
Roditelji
Roditelji su aktivno uključeni u proces odgojno obrazovnog rada kroz roditeljske sastanke, umjetničke radionice, proslave svetkovina i zajedničke izlete.
Ritam
U radu se prati ritam dana, tjedna i godine. Ritam dana temelji se na uravnoteženoj izmjeni umjetničkih i životno radnih aktivnosti sa slobodnim i kreativnim aktivnostima djece i odgajatelja, na principu „udah – izdah“. Ritam tjedna temelji se na izmjeni umjetničkih aktivnosti. Ritam godine temelji se na obilježavanju svetkovina.
Odgojno-obrazovni rad planira se i izvodi prema godišnjem kalendaru obilježavanja svetkovina kroz četiri prirodna ciklusa: jesenski, zimski, proljetni i ljetni. Primjena pravilnog ritma svih aktivnosti razvija kod djeteta osjećaj sigurnosti, jer dijete razumije što odrasli rade i može predvidjeti što će se s njim događati. Ravnomjerna ritmička izmjena aktivnosti može djelovati konsolidirajuće i harmonizirajuće.
Priroda
Čovjek je u prošlosti bio povezan s prirodom i njezinim ritmovima i otvoren prema duhovnom svijetu. S vremenom, počeo se sve više udaljavati od prirode, a time i od samoga sebe.
U waldorfskom vrtiću prate se godišnji ritmovi u prirodi, tj. godišnja doba, i oni su inspiracija za sve umjetničke aktivnosti. Dijete ima čvrstu vezu s prirodom. Priroda je puna čarolija – cvijeće, biljke, komadi drva, kora drveta, blato, kamenčići, školjke, pera, pčelinji vosak, nepredena vuna… sve su to materijali svuda oko nas prisutni, a koji u rukama djeteta dobivaju sasvim nova značenja. Ti predmeti iz prirode potiču dječju maštu, razvijaju kreativnost, inspiriraju.
Aktivnosti u vrtiću
a) Umjetničke aktivnosti su ritmičko kolo, gestovne igre, pričanje priča i bajki, lutkarske predstave, slikanje ( „mokro na mokro”, vunom, kredom u boji, pastelama), modeliranje (tijestom, glinom, pčelinjim voskom), pjevanje, sviranje i euritmija
b) životno-praktične (radne) aktivnosti
c) ručni rad
d) tjelesne aktivnosti
e) istraživačke aktivnosti
f) slobodna igra
Sadržaj
Teme svih umjetničkih aktivnosti mijenjaju se u skladu sa godišnjim dobima i svetkovinama koje se obilježavaju tijekom godine. Sadržaji i aktivnosti koje odgojitelji biraju i planiraju prate promjene u prirodi u životinjskom i biljnom svijetu, kroz godišnja doba. Jedna epoha u kojoj se prati jedna tema traje nekoliko tjedana. Tako se održava godišnji ritam.
Konkretizirani sadržaji i aktivnosti su sljedeći: svetkovina žetve, jesen, Miholje, Martinje, Advent, Božić, zima, Poklade, proljeće, Uskrs, Duhovi, ljeto i Ivanje.
Odgajatelji, uz obilježavanje svetkovina, biraju i druge značajne datume i događaje, odnosno sklopove aktivnosti koje na primjeren način obilježavaju različitim aktivnostima s djecom i roditeljima.
Načela rada
Osnovna načela u waldorfskom vrtiću su:
1. Načelo ritmičnosti i ponavljanja
2. Načelo reda i pouzdanosti
3. Načelo oponašanja / predanosti i uzora
4. Načelo autoriteta i povjerenja
5. Načelo cjelovitosti procesa učenja
6. Načelo individualizacije procesa učenja
Ručni rad
Ručni rad pruža iskustvo stvaralaštva i razvijanje kreativnosti.
Razvoj fine motorike se potiče kroz ručne radove – pletenje prstima,tkanje, vezenje, šivanje, izrada lutkica i igračaka od platna, filca, vune ili prirodnih materijala, rad s drvom, izrada raznih uporabnih predmeta.
Umjetničke aktivnosti
Umjetničke aktivnosti se ritmički izmjenjuju tijekom tjedna. Održavajući stalni ritam izmjene aktivnosti kod djece se stvara osjećaj sigurnost i stabilnosti.
Među umjetničkim aktivnostima u waldorfskom vrtiću njeguju se:
- ritmičko kolo
- pričanje priča
- lutkarske predstave
- slikanje („mokro na mokro”, vunom, kredom u boji, pastelama)
- modeliranje (tijestom, glinom, pčelinjim voskom)
- pjevanje, sviranje
- euritmija
Životno praktične
– radne aktivnosti
Radne aktivnosti imaju za dijete veliku vrijednost jer djeca uče oponašanjem odraslih, po uzoru na odgojiteljice uključujući se u svakodnevne, životne, smislene aktivnosti.
Radne aktivnosti su npr. pospremanje i slaganje igračaka i sredstva za igru i rad, pranje igračaka, pranje lutkine odjeće, marama, vješanje i sušenje odjeće, priprema doručka i užine, postavljanje stola, pospremanje stola poslije objeda, pometanje, priprema zimnice, rezanje i sušenje voća, priprema sokova, pečenje kruha i kolača.
U ove aktivnosti spada i rad u vrtu – prekopavanje vrta, sađenje biljaka, briga oko biljaka- zalijevanje, sadnja, te briga oko životinja- hranjenje ptičica, izrada pojilišta.
- Hvala vam za ono što ste dosljedno davale našem djetetu, od dana kada vam je stiglo, sitno, samo očiju velikih, što od straha od nepoznatog, što od želje da upozna i istraži novi svijet koji se u Pikulici otvarao. Hvala vam za taj svijet koji ste mu otvorile, za svaki dan u kojem ste mu bile čuvarice, njegovateljice, učiteljice, voditeljice… za svaki sat u kojem ste bile nježne, snažne, dosljedne, prilagodljive, brižne, zaigrane i iskrene. Kad ste mu bile svaka od vas, ono što je trebalo da bi danas tako siguran u sebe i svijet oko sebe, tako svoj i bezbrižan išao dalje…...
Mama Martina
- Moje dijete ide u vrtić Pikulicu već četiri godine i prezadovoljni smo! Pikulica je poseban vrtić iz više razloga; u njemu se osjeća toplina i posebna atmosfera. Tamo su djeca sigurna jer im vrtić pruža da se osjećaju kao doma! Djeca su u Pikulici slobodna jer su tamo svoji te razvijaju ono čemu su skloniji i u čemu najviše uživaju. Sve im je dozvoljeno, a opet za sve postoje pravila, koje djeca uče i usvajaju. Djeca uče jedni od drugih, mlađi od starijih, ali i stariji uče kako se brinuti za mlađe i kako se odnositi prema njima. Djeca uče timskom, zajedničkom radu, zajedničkim uspjesima i oni su podrška jedni drugima. Tete u vrtiću svakom djetetu pristupaju individualno, te polažu mnogo komunikaciji s roditeljima....
Mama Ljudmila
- Pikulica je vrtić! Naizgled obična izjavna rečenica, zar ne? Ali, za nas su to riječi pravog značenja i opisuju mjesto koje predstavlja sve ono što je djeci potrebno - ljubav, zagrljaj, osmjeh, sreća, igra, učenje, istraživanje, život...
Mama